Státní půjčky na bydlení startují. Víme, jak zvýšit šance v pořadníku na bezkonkurenční úrok

Praha - Ve středu 15. srpna spustí Státní fond rozvoje bydlení nové půjčky pro mladé rodiny na modernizaci bydlení, koupi bytu nebo domku, případně na jeho stavbu. Státní půjčka bude mnohem výhodnější než ta od banky.
Bude startovat s úrokem 1,12 procenta ročně, zatímco průměrná sazba hypoték se pohybuje kolem 2,5 procenta. A i když na pořízení bydlení nebude ve velkých městech stačit, je o ni tak enormní zájem, že podle jednoho ze scénářů fondu nemusí uspět ani všichni, kteří o ni požádají první den.

Potíž je v tom, že pro letošní rok na ně stát zatím dal jen 650 milionů korun a bude záležet na tom, kolik žádostí se sejde na modernizaci a kolik na pořízení nemovitosti. Pokud by průměrná půjčka byla kolem jednoho milionu, dostalo by se na 650 zájemců. Fond sice tvrdí, že je připravený rychle žádat o navýšení peněz ze státního rozpočtu, ani to ale nemusí stačit.
Velkou odezvu mají státní půjčky i proto, že zájem o vlastní bydlení je stále i mezi mladými velmi silný a od října pro ně hypotéky v bankách budou méně dostupné - výše hypotéky se bude odvíjet od příjmu žadatele, zatímco fond těmto novým pravidlům ČNB nepodléhá. A pak je tu ještě jeden háček, který může rychle ukončit naděje mnohých zájemců.
Půjde o čas
Fond na podporu bydlení bude žádosti zadávat do svého systému podle data a hodiny, ve kterých byly přijaty,  a následně sestaví pořadník pro jejich vyřizování. Zatímco zprvu zájemci dostávali informaci, že žádosti bude možné podávat jen osobně na jeho dvou pobočkách, které má v Praze a Olomouci, nebo písemně klasickou poštou, nyní připouští, že se dají poslat i prostřednictvím datové schránky.

To může hodně zamíchat pořadníkem žadatelů. Příjem žádostí totiž začne úderem osmé hodiny ráno. Když někdo datovou schránku správně použije, je přijetí jeho žádosti záležitostí okamžiku, a tím může předběhnout i žadatele, kteří je budou podávat mezi prvními osobně na pracovištích fondu.
"Je to korektní varianta, na kterou nás upozornili před pár týdny až zájemci, kteří už datovou schránku měli. Další lidé si pak kvůli tomu datovou schránku zřizovali. V tuto chvílí netušíme, jak velký podíl budou tvořit takto podané žádosti. Podle nejčernějšího scénáře by se mohlo stát, že už na ve středu odpoledne podané žádosti nebudou letos vyčleněné peníze stačit," říká Karolína Smetanová, ředitelka komunikace Státního fondu rozvoje bydlení.
Pozor na žádosti podané poštou
Samostatnou kapitolou budou žádosti posílané klasickou doporučenou zásilkou. Podle Smetanové žádost nesmí přijít na fond před 15. srpnem, jinak bude adresátovi vrácena. "Poštovní zásilky na fond chodí odpoledne. My je budeme do pořadníku zařazovat podle dokladu , který nám dodá Česká pošta," uvedla Smetanová. Upřesnila, že fond bude zpracovávat poštu podle pořadí, které bude uvedeno na souhrnném podacím lístku dodávaném spolu se zásilkami.
Fond podle ní nebude přijímat žádosti doručené kurýrní službou. "V minulosti se stalo, že kurýr přinesl 150 žádostí, a tím se znevýhodnili ostatní zájemce. Tomu se chceme vyhnout. Jiná osoba než žadatel smí doručit nejvýš dvě žádosti," upřesnila Smetanová.
Klíčové pro žadatele bude, zda se objem peněz z podaných žádostí před nimi nedostal už nad limitní hranici.
"Až žádosti dosáhnou jedné miliardy korun, jejich příjem pozastavíme a budeme o tom informovat na našich webových stránkách," uvedla Smetanová. Jednak fond počítá s tím, že ne všem podaným žádostem vyhoví, protože žadatelé nesplní podmínky půjčky, nebo od jejího čerpání nakonec odstoupí. A jednak chce v případě většího zájmu požádat o navýšení sumy na letošní rok až o několik stovek miliónů korun. Žadatelé, na které se letos nedostane, mají být přesunuti do příštího roku, kdy by chtěl fond z rozpočtu státu na tyto půjčky získat další 1 miliardu korun.
Mnozí zájemci si ale chtějí všemi možnými způsoby pojistit, že na ně půjčky vyjdou ještě letos. "Lidé se nás hodně ptali, zda bude nejistější, když si zařídí datovou schránku. My jim radit nemůžeme. Upozornili jsme je na to, že pak budou veškerou korespondenci s úřady dostávat už jen touto formou. A to nemusí být pro každého přijatelné," uvedla Smetanová.
Pravidla jsou omezující
Vláda nové půjčky pro mladé schválila v polovině června. Stát na pořízení či stavbu rodinného domu půjčí až dva miliony korun, na byt až 1,2 milionu a na modernizaci bydlení 300 tisíc. Úroková sazba je stanovena ve výši základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však jedno procento ročně. Žadatel dostane takovou úrokovou sazbu, jaká bude aktuální v době podpisu úvěrové smlouvy. Právě na srpen byla stanovena na 1,12 procenta.

Zažádat si úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení mohou lidé, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z páru nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let. Žádat může také muž či žena do 36 let, pokud trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti věku 15 let. Úvěr může být maximálně do 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti a je k němu zapotřebí mnohem víc dokladů než na hypotéku.
Omezena je také velikost pořizované nemovitosti. Úvěr nelze běžně kombinovat s hypotékou, protože fond si ve smlouvě vymiňuje, že bude mít zástavní právo na prvním místě a banky odmítají být až druhými v pořadí. Řešením by mohla být hypotéka zastavená nemovitostí příbuzných, ale to nebývá časté. Dodatečné peníze by šlo získat z nezajištěného spotřebitelského úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření, pokud by ovšem stačila částka v řádu statisíců a zájemce bude ochotný platit vyšší úrok od zhruba pěti procent ročně.

Srpen 13, 2018